Bemelegítés, miért és hogyan?

Miért szükséges?
Sérülés megelőzése
Bemelegítés alatt több folyadék kerül az izmokba és ízületekbe, ezáltal azok rugalmasabbak és terhelhetőbbek lesznek, megnő a szakítószilárdságuk, így csökken a sérülésveszély.
Holtpont elkerülése
Az alapos bemelegítés hatására fokozatosan emelkedik meg az izmok hőmérséklete, így elkerüljük a holtpont érzést, amit többnyire a szervezet hőháztartásának átmeneti zavara okoz.
Oldalszúrás elkerülése
A hirtelen elkezdett sportolás hatására az alsó légutakba szorulhat levegő ami adott esetben szúró hatást vált ki.
Emellett lehetnek keringési okai is, amit a vérellátás túl hirtelen megváltozása idéz elő, ugyanis ilyenkor a belső szervek vérellátása csökken, míg az izmok több vért kezdenek el kapni.
Mentális ráhangolódás
A sportági mozgásformák felelevenítése alatt, az az agykéregben tárolt korábban megtanult mozgásformákat elevenítjük fel, futtatjuk újra. Ennek pszichés hatásaként sokkal koncentráltabban állhatunk a megmérettetés elé, és nagyobb valószínüséggel közelítjük, vagy érjük el legjobb tudásunkat.
Hogyan?
A jó bemelegítés három fázisból áll, és masszív izzadásig tart:
1. átmozgatás
2. pulzusemelés (kocogás, szökdelés, gimnasztika stb.)
3. sportágspecifikus mozgásformák felelevenítése
Sok sportnál a második és harmadik fázist össze lehet vonni.
Az alábbiakban láthattok egy általános átmozgató gyakorlatsort, amit a küzdősportos Balázs mutat be nektek. Ezek a gyakorlatok alkalmazhatóak a legtöbb sportnál, és ne felejtsük hogy minden izmot át kell mozgatni, ha például futunk, akkor sem elég csak a lábakat bemelegíteni!