MIÉRT VIGYÜK ÚSZNI A GYEREKET?

Egy mondatban:
A gyerekkori úszás nagyban hozzájárul azon képességek fejlődéséhez amelyek meghatározzák bármelyik olyan sport eredményességét, aminek egy kicsi köze is van az állóképességhez.
Mi az ami fejlődik?
– Tüdőfunkció
– Keringési rendszer, szívizomzat
– Izomrostok (magasabb aerob enzim fejlettség)
Miért fontosak ezek?
Mindezek együttesen hozzájárulnak a maximális oxigénfelvevő képesség (aerob kapacitás vagy VO2max) későbbi értékéhez. Állóképességi sportoknál a teljesítmény szempontjából, ez az egyik legfontosabb érték.
Miért fontos ezt már gyerekkorban?
Valamennyi készséget lehet később is fejleszteni, ám a TÜDŐFUNKCIÓ, azaz a légzésrendszer fejlettsége, gyerekkorban (12-14 év) éri el végleges állapotát. Eddig alakulnak ugyanis ki, az erős és állóképes légzőizmok, a nagy befogadású tüdő, a léghólyagocskák (ezek falán át jut be az oxigén közvetlenül a véráramba) száma, mérete és erezettsége, amelyek alapvető feltételei a jó oxigénkinálatnak.
Az úszás mellett szól továbbá, hogy minden izmot átmozgat, erősíti az iskolában üléstől meggyengült derék és hátizmokat, valamint az izomterhelés is optimális mértékű egy fejlődő szervezet számára. Viszonylag csekély a sérülésveszély is, ami szintén jó hír.
Mikortól?
4-5 éves kortól már el lehet kezdeni a játékos úszásokat
Tipp:
Amíg a gyerek úszik, a felnőttnek is beugorhatnak pár hosszra, mert nekik sem árt! Később ezzel is foglalkozunk.